Announcement

Collapse
No announcement yet.

MENKIBE ... ....HAZRET-İ ALİ

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • MENKIBE ... ....HAZRET-İ ALİ

  Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem”, Mekke-i Mü-kerreme’yi feth ettiklerinde (630) Mekke’de 140 put vardı. 160 put da Beyt-i şerîfin çevresinde vardı. Hepsi yüzleri üzerine düştüler. [Parçalandılar.] Beyt-i şerîfin içinde büyük bir put var idi ki, taştan yapılmıştı. O kaldı. O putun ağırlığı Hayber kapısının ağırlığından çok idi. O putu zincirler ve çiviler ile tavana ve duvara bağlamışlar idi.
  Resûlullah efendimiz Hazret-i Ali’yi çağırdı ve buyurdu ki,
  - Yâ Alî! Benim omuzum üze-rine çık! Bu putun bendlerini yerinden kopar!
  Hazret-i Ali dedi ki:
  - Yâ Resûlallah! Ben kim olayım ki, ayağımı mübârek omuzunun üzerine koyayım. İşte benim vücudum ve başım. Siz benim omuzum üzerine basınız. Bu işi nasıl arzu ederseniz, öyle yapınız!
  Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” hazretleri buyurdu ki:
  - Yâ Alî! Sen benim gayret ve hamiyet, nübüvvet ve risâlet yükümü çekecek kuvvet ve takati bulamazsın. Eğer ben gayret ve hamiyet ile ayağımı yedinci göke koysam, yedi kat gök ve yedi kat yeri ayağımın altında mahvederim.
  Sonra, efendimiz tekrar etti. Hazret-i Ali, Resûlullah “sallallahü teâlâ aleyhi ve sellem” hazretlerinin mübârek omuzuna basıp, bir eli ile o putu bütün zincirleri ile, çivileri ve bentleri ile o yerden ayırıp, attı. Resûlullah hazretleri buyurdu ki:
  - Yâ Ali! O işi ki emretdik, mertce yaptın.
  Hazret-i Ali “radıyallahü anh” dedi ki:
  - Yâ Resûlallah! Ben öyle bir yerdeyim ki, eğer emrederseniz felek [gök] içinden ayı ve güneşi çekerim.
  Menâkıb-ı Çihâr Yâr-i Güzîn (332)  GÜNÜN TARİHİ....................... ULUĞ BEYİN VEFÂTI

  Uluğ Bey astronomi âlimi ve Semerkand sultanıdır. Semerkand’da 22 Mart 1395’de doğdu. Sarayda iyi bir öğrenim gördü. Kur’ân-ı kerîmi ezberledi, Arapçayı öğrendi. Babası vefât edince, idareyi ele aldı. Semerkand’ı kendine başşehir yaptı. 38 sene hükümdarlık yaptı. 25 Ekim 1449’da öldürüldü ve dedesi Timur Hânın yanına defnedildi. Dünya ilim tarihinin, zamanına kadar yetiştirdiği en büyük astronomi âlimi olarak şöhret yaptı. Bu sahada Uluğ Beyi dünyaya tanıtan, Semerkand’da 1420’de yaptırdığı rasathâne olmuştur.Working...
X