Announcement

Collapse
No announcement yet.

SAĞLIK ... .....GÜNDE BİR YUMURTA

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • SAĞLIK ... .....GÜNDE BİR YUMURTA

  Uzmanlar, yumurtayı ister haşlayıp tüketin ister sadeyağ ile pişirin ama muhakkak günde bir adet yumurta tüketin diyor.
  Vücut tek başına ürettiği 11 amino asit sayesinde diğer işleri sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için ekstra olarak amino asite ihtiyaç duyar. Günde bir adet yumurta tüke-terek geriye kalan amino asit miktarı karşılanabiliyor.
  Yumurtada, kemik erimesini önleyen ve kemikleri güçlen-diren kalsiyum bulunur. Ayrıca yumurtada bulunan D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini sağlayarak dişlerin de geliş-mesini sağlar.
  Günde bir yumurta yemek vücudunuzu çeşitli bakterilere ve enfeksiyonlara karşı koruyor ve selenyum miktarını kar-şılamış oluyor. Selenyum da, sinir sistemini güçlendirerek, ayakta kalmasını sağlıyor.
  Yumurta protein kaynağıdır. Kaslarınızın gelişmesine yardımcı olur ve kalp krizine yakalanma riskinizi azaltır.  YEMEK............ PATATESLİ YUMURTA

  MALZEME: 750 gr patates, 100 gr sucuk, 300 gr biber, 250 gr zeytin, 4 yumurta, 3 yemek kaşığı tereyağı, tuz, karabiber.
  YAPILIŞI: Patatesler haşlanıp, sonra soyup soğumaya bırakılır. Sonra küçük parçalar hâlinde doğrayıp, güveç içinde tereyağı ile kızartılır. Sonra tuz ve karabiber ilâve edilir. İnce doğranan biberler, zeytin ve dilimlenen sucuklar katılır. Sucuklar kızarınca yumurtalar kırılır. Yumurtalar da pişince, sıcak olarak servis yapılır.

  GÜNÜN TARİHİ.................... DERİNER BARAJI

  Artvin’de, Çoruh Nehri üzerinde, enerji üretmek amacıyle 1998 yılında inşasına başlanan Deriner Barajı, 12 Aralık 2012 tarihinde hizmete açılmıştır. 249 metre gövde yüksekliği ve 270 metre genişliği ile Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise 6. yüksek beton gövdeli kemer barajıdır. Deriner Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde 2 milyar metreküp su birikiyor ve yılda 2.1 milyar kilovatsaat enerji üretiliyor. Deriner Barajı Karadeniz’e dökülen 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Nehri üzerinde, Artvin’in Sümbüllü Köyü yakınlarında kuruldu. Ayrıca, Artvin’de Çoruh nehri üzerinde yapımı devam eden ve tamamlandığında kemer baraj sınıfında 270 metre yüksekliği ile Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı’nın 29 Mayıs 2018’de hizmete açılması plânlanıyor.Working...
X