Announcement

Collapse
No announcement yet.

SOHBET ... ... NASİHAT KABUL ETMEK ZORDUR

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • SOHBET ... ... NASİHAT KABUL ETMEK ZORDUR

  SUAL: Genelde, insanlara hatta kendi yakınlarına, çocuklarına dînin bir emri hatırlatıldığında, nasihat edildiğinde hemen itiraz ediliyor. Bunun sebebi ne olabilir?
  CEVAP: Bu konuda İmâm-ı Gazâlî hazretleri, bir talebesine hitaben buyuruyor ki:
  “Nasihat vermek kolaydır, nasihat kabul etmek ise güçtür. Çünkü, nefislerine uyanlara, dünya zevklerinin peşinde koşanlara, nasihat acı gelir, haramlar ise tatlı gelir. Bunun için, Allahü teâlâ, Kur’ân-ı kerîmde, meâlen; (Kâfirlerle harp ediniz! Harp, size, acı ve sıkıntılı gelir. Size zor gelen şeyler, yani Allahü teâlânın emirleri, sizin için hayırlıdır, iyidir. Size iyi gelen, sevdiğiniz şeyler, yani haramlar, size zararlıdır, fenadır. Hayırlı olanları Allahü teâlâ biliyor, siz bilmiyorsunuz!) buyurdu. Senin gibi ilim ismi verilen ve ilim şekline sokulan, lüzumsuz şeyleri öğrenenlere ve ilmi, dünyada ve âhırette kendine, insanlara faydalı olmak için değil, herkese büyüklük satmak ve yalnız dünyalık kazanmak için okuyup, âhıretlerini düşünmeyenlere nasihat tesir etmez. Amelsiz ilim, insanı kurtarır zannedi-yorsun ve ilim sahibi olunca, amel etmeden kurtuluruz sanı-yorsun. Bu hâlinize çok şaşılır. Çünkü ilmi olan kimsenin, amelsiz kuru ilmin kıyamette kendine zarar vereceğini, bilmiyordum, diye özür ve bahane yapama-yacağını bilmesi lâzımdır. Peygamber efendimizin şu hadîs-i şerîfini de işitmediniz mi? Buyuruyor ki: (Kıyamet günü azapların en şiddetlisi, elbette, ilminin faydasını görmeyen âlime olacaktır.)
  Şunu iyi bil ki; amelsiz ilim, insanı kurtarmaz. Bunu sana bir misâl ile anlatayım: Bir kimse, dağda bir aslana rastlasa, yanında tüfeği ve kılıcı bulunsa ve bunları kullanmasını iyi bilse ve ne kadar cesur olursa olsun, bu âletleri kullanmadıkça, aslandan kurtulabilir mi? Sen de bilirsin ki, kurtulamaz. İşte bunun gibi, bir kimse ne kadar ilim sahibi olursa olsun, bildiğine göre hareket etmezse, ilminin faydası olmaz.

  GÜNEŞ O⁄LAK BURCU’NDA
  Bugün 21 Aralık. Güneş, Oğlak Burcu’na girmiş olduğundan kış mevsimi başlamıştır. Kış mevsimi, 90 gün sürer ve Mart’ın 20’sinde sona erer. Karakışta, kış mevsimi bütün şiddetini gösterir. Güneş bu burçta 30 gün kalacak ve Ocak ayının 20. günü Kova Burcu’na girecektir.Working...
X