Announcement

Collapse
No announcement yet.

SOHBET ... ... ...HELÂL RIZIK BEDENE ŞİFADIR

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • SOHBET ... ... ...HELÂL RIZIK BEDENE ŞİFADIR

  Bütün ibâdetlerin kabul olması, helâl lokmaya bağlıdır. En üstün helâl kazanç yolu, silahla ve kalemle cihattır. Resûlullah “sallallahü aleyhi ve sellem” buyurdu ki: (Allahü teâlâ benim rızkımı, süngümün ucuna koymuştur.) Yani rızkım, İslâm dînine ve Müslümanlara saldıran kâfirlerle harp etmekle gelmektedir...
  Görülüyor ki, harpte düşmandan alınan ganîmet ve sulhta, harbe hazırlananların aldıkları ücret helâl rızıktır. Bedene ve ruha şifa olur.
  Bir kimseyi ebedi felâketten kurtarıp, sonsuz nimetlere kavuşmasına sebep olmak, ibâdetlerin hepsinden daha kıymetlidir. Cihat, insanların İslâmiyeti işitmelerine ve Müslüman olmalarına mâni olan zalimleri, sömürücüleri ortadan kaldırarak, insanların Müslüman olmakla şereflenmeleri için yahut Müslümanlara saldıran kâfir, zalim ordularına karşı Müslümanların mallarını, canlarını ve ırzlarını, namuslarını korumak için, can ve mal ile, propaganda ile harp etmek, savaşmak demektir. Güç kullanarak yapılan cihâdı hükümet yapar. Devletin ordusu yapar. Müslümanların böyle cihâdı yapması, asker olarak, hükümetin verdiği vazifeyi yapmakla olur. Müslümanların cihat yapması, cihat sevâbına kavuşması, devletin cihat yapmak veya cihâda hazırlanmak için yaptığı davete, çağrıya ve kumandanların emirlerine itaat etmesi, askerlik vazifesini yapması demektir. Devletin izni ve kumandanının emri olmadan, herkesin başkasına saldırması, cihat olmaz. Çapulculuk, eşkıyâlık olur. Büyük günah olur.
  Söz ve yazı ile olan cihat; kuvvet kullanarak yapılan cihâddan daha faydalıdır. Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını, sözlerini yaymak için, her Müslümanın uğraşması lâzımdır. Fırsatı kaçırmamalıdır. Kıyâmette her Müslümana, bunu soracaklar, İslâma niçin hizmet etmedin diyeceklerdir. İlmihâl kitaplarını yaymak için uğraşmayanlara, din bilgilerini yayan kurumlara, kimselere yardım etmeyenlere, çok azap yapılacaktır. Özür, bahane, kabul edilmeyecektir.
  Peygamberler “aleyhimüsselâm”, insanların en üstünleri, en kıymetlileri iken, hiç rahat oturmadı. Allahü teâlânın dînini, yaymak için, gece gündüz uğraştılar. Bizim de, Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarını, sözlerini yaymamız ve kâfirlerin, düşmanların, Müslümanlara iftirâ ve eziyet edenlerin, kötü, alçak, yalancı olduklarını, gençlere, dostlara bildirmemiz lâzımdır. Bunları bildirmek, gıybet olmaz. Emr-i ma’rûf olur. Bu yolda malı ile, kuvveti ile, mesleği ile çalışmayanlar, azaptan kurtulamayacaklardır.

  Hasan Yavaş

  TÜRKİYE GAZETESİ 18.05.2016Working...
X