Announcement

Collapse
No announcement yet.

YURDUMUZ ... ...... DOĞUDA 2 KÖPRÜ

Collapse

Unconfigured Ad Widget

Collapse
X
Collapse
Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)
 • Filter
 • Time
 • Show
Clear All
new posts

 • YURDUMUZ ... ...... DOĞUDA 2 KÖPRÜ  HASANKEYF2 KÖPRÜSÜ
  Batman’ın Hasankeyf ilçesinde, Dicle Nehri üzerinde 2013 yılında temeli atılan Türkiye’nin en uzun 4. ve Ortadoğu’nun 1. köprüsü Hasankeyf2 Köprüsü bu sene açılıyor. Mezopotamya’nın göz bebeği ve Türkiye’yi Ortadoğu’ya bağlayan önemli bir geçiş noktasındaki köprü; 1083 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğinde, çift şeritli ve 14 ayaklı, 105 metre yüksekliğinde yapıldı.

  KARAMAĞARA KÖPRÜSÜ

  Elazığ’da Keban Baraj Gölü üzerinde Ağın ilçesinde yapımı tamamlanan Türkiye’nin en uzun 4. büyük asma köprüsü olan, Karamağara Köprüsü 520 metre uzunluğunda 13 metre genişliğindeki köprü trafiğe açıldı. (26.10.2017) Köprünün kullanılmaya başlamasıyla 40 yıldır ulaşımını küçük tekneler ve feribotla sağlayan yöre halkının sıkıntısı da sona erdi.
  Bu köprüye, yaklaşık 2 bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen ve Keban Baraj Gölünün su tutmaya başlaması ile sular altında kalan tarihi köprünün ismi verildi. Elazığ’ı Erzincan’a, dolayısıyla Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak. Bu sebeple önümüzdeki dönemlerde önemli bir güzergah meydana getirecek olan bir köprüdür.  YEMEK.......................................BALIK BUĞULAMA

  MALZEME: 1 kilo balık, (Hamsi, Sardalya, Uskumru) 1 çay bardağı zeytinyağı, 1 limon, 1 çay bardağı su, 1 bağ maydanoz, tuz.
  YAPILIŞI: Temizlenmiş balıklar, dibi düz bir tencereye dizilir. Üzerlerine zeytinyağı ve su dökülür, tuzu konur. Kıyılmış maydanoz serpilir. Hepsinin üzerine soyulmuş, ince dilimler hâlinde kesilmiş bir limon döşenir. Tencerenin kapağı kapatılıp on dakika kadar pişirilip, baş soğan veya turpla servis yapılır.Working...
X