Dini Hikayeler, İbretli Kıssalar, Nefse Hitap16 kez okundu

Şeytanı Şaşırtan Genç

Şeytan şaşırtmak istediği bir delikanlı ile arkadaş olmuş…

Dekanlı sert bir kaya çıkmış, şeytana göre. Ne yaptıysa aklını çelememiş ve delikanlıyı şaşırtan açıklamalarda bulunmuş.

-Biliyor musun delikanlı, ben şeytanım. Görevim seni şaşırtmaktı. Üzüldüm doğrusu bu defa sen başardın, uymadın bana… Sağlam bir imana sahip olmasın, doğrusu şaşırttın beni…

Delikanlı şeytana bakıp sormuş:

-Madem sen şeytansın, neden beni meyhaneye, kumarhaneye, çılgınlıkların yaşandığı yerlere götürmüyorsun da, ibadetimi engelleyebilmek için çabalıyorsun? Şeytan cevap vermiş:

-Biliyorum ki senin gibi maneviyata düşkün olanlar ‘'hadi'' deyince gitmezler. Onun için bazı yöntemleri vardır şeytanların. ‘'Bu Çağda'' diye başlarız. Çağdaşlık, aydın olabilme kavramları en hassas damarlarıdır insanların.

-Bu çağda, insanların görmediği, hayali güçlere inanır mı? Ömrünü neden boş yere harcamaktasın, elindeki hayatın kıymetini bil, yarın toprak olup gitmeyecek misin?

Bu sorularla kalbe vesvese verebilecek sayısız hikayelerle girer şeytan insanların düşüncelerine ve çoğunlukla başarır da bunu. Bazen senin gibi sert kayalara da çarparlar; ama inatla sürdürürler yine de görevlerini. Az önce saydığın yerlere fazla uğrayıp zaman harcamayız biz… Oralar benim adamlarımla dolu zaten… Onlar benim yokluğumu hiç aratmazlar. Yaşamak adına demiştim ya sana, ilahi emerlerin aksine ne varsa onları yaparlar. Belki şaşıracaksın ama bazı hususlarda, insanların şeytanlaşmışları bizleri çoktan aştılar bile…

İnanmıyorsan aç televizyonlara bir bak… teknolojiyle daha da kolaylaştı işimiz. Kanallarda şeytanın bile aklına gelmeyen, nefislerin hoşuna giden sahneler düşecek gözlerinin önüne… Seyret ve gör yeryüzünde insanın dışında hiçbir canlı o sahneleri yaşayamazlar…

Biz yalnız adamları da kollar, kendi evlerinin içinde bile günaha zorlarız onları… Hele o tür ekranların başında bekleyenlerin düşüncesini hep öylesi sahnelerin özlemini beyinlerine işleyerek onları meşgul ederiz.

Sana bir sır vereyim mi delikanlı, en az yaşayan şeytan dokuz yüz yıl yaşar… Onun için bizler asırları tanırız.
Şimdilerde benim yaşımda sınırda… Ömrüm boyu şu içinde yaşadığımız çağın şaşkınlığını daha önceki çağlarda ne gördüm ne de duydum. İnsanoğlunu şaşırtmak için kıyamet gününe kadar görevli olduğumuz halde insanın bu kadar azabileceğini, bu kadar duyarsız ve acımasız olabileceğini hayal bile edememiştim.

İstersen biraz daha şaşırtayım seni delikanlı. Artık yeryüzünde bana yapabilecek bir iş bırakmadı insanların şeytanlaşan tayfası…

Şeytanın asıl görevi, insanları şaşırtmak için uğraşmaktır. Bu serüvene başka bir açıdan bakıldığında, İlahi bir senaryo çıkar insanların karşısına. Çünkü, düşünenler için şeytan, imtihanın da bir parçasıdır. Allah isteseydi, şeytana itiraz hakkı bırakır mıydı hiç?

Şimdiki aklımla Rabbim bana bir fırsat verse, ben ne yapacağımı biliyorum demiş delikanlıya şeytan ve eklemiş.
‘' Ama ne yazık ki, artık bu çok imkansız bizim için.'' Şeytanın görevi bu değil lakin sana bir öğüdüm var delikanlı demiş.

-Kurtuluşunu istiyorsan, kendini hep işte böyle sorgulayarak yaşa…

Önceki Hikaye Sonraki Hikaye